Po delší době jsem se zase rozhodl doplnit zásoby japonských potravin, protože mi začaly chybět. Rozhlížel jsem se, kde co mají. Na zásilku z Anglie se mi nechtělo čekat, navíc tam nedávno ani neměli skoro nic z toho, co jsem chtěl. Možná vázlo zásobování kvůli koronaviru. Rozhodl jsem se nakonec pro český obchod susi.cz (nedělám reklamu, prostě tam jsem to koupil). Je to moje druhá objednávka z tohoto obchodu. Překvapilo mě, že sortiment byl bohatý. Bylo potřeba ho využít. Asi jsem udělal dobře, protože některé potraviny už teď jsou nedostupné. Možná jsem vykoupil poslední kusy, nebo jsem byl jistě jeden z posledních.

Konečně máme doma větší zásobu japonské rýže, řasy, nějaké polívky. Koupil jsem však i jiné potraviny, které jsem ještě neměl možnost vyzkoušet. Trochu ostuda, že jsem tyto klasické potraviny koupil až teď. Teda kromě miso marukome. Tuto pastu kupuji pravidelně, ať nakupiji z jakéhokoliv obchodu.

Pojďme se v rychlosti podívat na ty specialitky, které mi přišly.

Miso Marukome マルコメ

Klasika. Asi není potřeba dále komentovat. Miso pasta s dashi. Ideální na ranní vztávání. Zkuste místo ranní kávy vyzkoušet toto. Receptů na všelijaké varianty naleznete na youtube. Polévka miso je součást tradiční japonské snídaně. Pozor je třeba dávat při nákupu. …


Tak už nám konečně vyšla dlouho očekávaná aktualizace operačního systému pro počítače od Apple. Stalo se tak v podvečer ve čtvrtek 12.11.2020. Nový operační systém nese označení Big Sur. Tento název je převzat z pojmenování kalifornského regionu. Níže citace z Wikipedie, abychom se neztratili na mapě.

Big Sur je region na pobřeží amerického státu Kalifornie, náleží k San Luis Obispo County a Monterey County. Je dlouhý zhruba 140 km od Carmel Riverna severu po San Carpóforo Canyon na jihu a široký 30 km od Tichého oceánu na západě po Santa Lucia Range na východě. Kraj je díky řídkému osídlení a divoké přírodě vyhlášenou rekreační oblastí. Jeho název pochází z anglického slova Big (velký) a španělského Sur (jih), protože leží jižně od měst Monterey a Salinas.

- WIKIPEDIE

Nechci se však zabývat okolnosti spjatými s výběrem nového názvu OS, případně geografických detailech. Chci stručně popsat svou zkušenost.

… takže?


Zůstaň doma a hledej osvobození a nebo rovnou osvícení? Dobře, po předchozích tématech toto bude trošku mimo, ale proč toto nezařadit do svého denního programu? Co zkusit se trochu zastavit a využít čas k vlastní introspekci a nahlédnutí do sebe sama. Samozřejmě to není záležitostí nejbližších několika dnů, ale třeba nalezneme novou cestu, kterou se vydat.

O co vůbec jde?

Pojmy osvobození a osvícení určitě mnozí budou znát třeba z buddhismu. Jsou to však pojmy, které se vyskytují i v jiných světových naukách. Někdy jsou skryty za jinými pojmy, které nás matou mnohdy záměrně. Je třeba si uvědomit, že některá vědění nebyla vždy určena všem, ale pouze zasvěceným. Tento postup však nám není obvykle až tak vzdálen. Stačí se dívat v televizi na jednání vlády, která se konají i takzvaně za zavřenými dveřmi. Obzvlášť teď se to děje často při zasedání krizových štábů a jiných institucí.

Nepouštěl bych se hned do nějakých složitých duchovních nauk. Obvykle toto spojení bývá odrazovacím…


Další várka nápadů. Tentokrát si nebudeme hrát, ale vrhneme se na trochu toho vzdělávání. Rychlá nabídka toho, kde se dá něco naučit. Jsou to především klasické vzdělávací servery. Proč tam teď nenajít nějaký kurz, který nás chytne. Pravdou je, že existuje mnohem více, ale s časových důvodů je toto základní motivace a inspirace.

Studujte opravdu a zdarma.

Připojte se k univerzitám z celého světa a studujte cokoliv vás napadne. Opravdu je tam toho hodně. Možná malé upozornění, většina kurzů je v angličtině. Ale například Khan Academy je už v češtině, má titulky, nebo může sloužit zároveň k opakování jazyka.

Khan Academy

Toto je už klasika na…


Kvůli celosvětovému šíření koronaviru, jsou ve velké části světa přijímány opatření, která by měla zamezit další šíření nákazy. Jedním z nich je jednoduché pravidlo, které radí, aby lidé zůstali doma. Internetem se šíří hesla #StayAtHome, #ZustanDoma a podobně. Buďme ohleduplní a snažme se toho držet. Mnoho lidí nestále bojuje o životy ostatních občanů planety a nerespektováním jednoduchých pravidel jim přidělujeme pouze další práci.

Co dělat doma? Nejdříve se podívejte, co je potřeba dodělat v domácnosti, co jste dlouho odkládali a na co nebyl čas 🙂

Pokud už vše z toho máte hotovo, je třeba najít se nějakou domácí zábavu. Pokusím se zde pravidelně doporučovat, co se dá doma dělat.

Krok první. Přečtěte si nějakou knihu 😀

…klasická zábava

Karty

Jednoduché, populární, dostupné a s mnoha variantami. Základní balíčky karet se dají sehnat do padesáti korun, ale věřím, že se každému doma válí nějaký balíček. Mé oblíbené balíčky pocházejí z dílny Piatniku. Některá pravidla karetních her najdete . …


Moje japonská mánie stále pokračuje. Pořád se učím japonsky a pořád nic neumím. Ale i to nic se už lepší. K tomu všemu se snažím nastolovat si i japonskou atmosféru. Ideálně čím jiným, než jídlem a pitím.

Začněme asi tím pitím.

Svou neskrývavou oblibu v čajích již poznal asi každý. Japonské zelené čaje jsem si občas kupoval, ale teď jsem podnikl další krok. Vypravil jsem se do Ostravy na ochutnávku japonských čajů, kde jsem si hned dva vzorky koupil.

Přednášející měl zajímavé poznatky, co se týče vlivu přípravy na chuť a obsah zdraví prospěšných látek. Nedalo mi to a začal jsem pak doma hned…


日本語の学生
日本語の学生

私の名前はそちせです。

チェコしゅっしんです。

私も日本語の学生です。

良い一日お。

おやすみなさい。

Tak jsem konečně přišel na to, jak psát japonské texty, nebo spíš jak psát v japonštině na notebooku. Ačkoliv se to může zdát jako malichernost, měl jsem s tím docela problém. Na starém notebooku s Windows jsem používal skvělý program Wakan, který jsem zmiňoval již dříve zde.

Hledal jsem podobný program i pro MacBook. Bohužel jsem nenašel nic, co by stálo za to. Všude jsem se však dočetl, že je ve velké míře používán program Pages, který je již v MacOs předinstalován a tvoří alternativu pro MS Word. Stále jsem nechápal, jak to funguje.

Dnes jsem ponořil do nastavení a ono je to tak jednoduché :-) Mrkněte na video nebo na odkaz:

https://redcocoon.org/cab/mysoft.html
https://www.youtube.com/watch?v=Za_eno2yH4o
pište japonsky na mac

Samozřejmě nastavení v Mac pak funguje obecně pro psaní textů. Tedy i tady mohu přepnout pomocí control+mezerník, a jelikož je pozdě večer, tak napsat おやすみなさい。


Voynichův manuskript opět rozluštěn
Voynichův manuskript opět rozluštěn

Heuréka? Určitě by se dalo zvolat, pokud by šlo o první případ rozluštění této tajemné knihy. Bohužel se zatím asi jedná jen o další v řadě. Tentokrát se do podvědomí zapíše doktor Bristolské univerzity, Gerard Cheshire. Můžeme doufat v pokračování jeho práce na překladu rukopisu a v budoucnosti se opravdu dočkat rozkrytí tajemství, které manuskript obsahuje?

Samozřejmě záleží, zda kniha vůbec nějaká tajemství obsahuje. Podle výzkumu doktora Cheshire by tomu asi tak úplně nemělo být. Tvrdí, že kniha byla sepsána v proto-románském jazyce, který se používal na ostrově Ischia, ležícího nedaleko italské Neapole.

Jejím obsahem pak jsou běžné rady z…

Blahoslav Socha

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store